מהי הדרך הנכונה להרים שחקן שחווה נפילה מקצועית?

שתפו את המאמר

המכתב הבא עשוי לעניין אותך מאוד, כי הוא נוגע בכל התחומים החשובים של פיתוח שחקנים – ברמה המנטלית, המקצועית והפיזית.דקה של קריאה תעשה לך סדר לעונה שלמה.

שמרתי על הפרטים חסויים. זה מה שיותם (שם בדוי) שלח לי:
(אגב יותם משתתף במרכז אימון של BC)

"הי לירן,
אני משחק בליגת ילדים ב' בקבוצת______.
בשנה שעברה הייתי אחד השחקנים המובילים אבל השנה אני מרגיש שמשהו השתנה. הרמה שלי יורדת. אני משחק אמנם 40 דק' אבל ככל שהמשחק ממשיך הרמה שלי נפגעת וביצועי מתדרדרים. כמו כדור שלג שמאיץ וגדל שלא ניתן לעצור וכך הביטחון יורד והביצועים ברצפה. לא משנה כמה שעות אני בא לפני אימון הכדורסל (אני מתאמן לפני כל אימון שעתיים או שלוש) אני לא מצליח לשפר את עצמי. אשמח אם תוכל להשיב לי"

זה מה שעניתי:

"יותם היקר,
תודה רבה ששיתפת אותי במה שעובר עליך.
אתה מצליח לבטא בצורה מדויקת ובוגרת את מה שאתה מרגיש בזמן משחק ומתוך ניסיון אני יודע שהרבה מאוד שחקנים ושחקניות מתמודדים עם האתגרים המנטליים עליהם דיברת. אתה בדרך הנכונה וחשוב שתמשיך לעשות בדיוק מה שאתה עושה כי זו הדרך להצלחה מעבר לזה אתה מעיד שאתה משחק 40 דקות בכל משחק כך שברור שאתה משמעותי לקבוצה, תורם רבות ועושה בעיקר דברים חיוביים אחרת לא היית מקבל דקות משחק רבות כל כך.

הכדורסל מלמד אותנו המון על החיים ומקנה לנו ערכים.
אך בנוסף העיסוק בתחרות הופך אותנו לביקורתיים כלפי עצמנו, במקרים רבים בחיים ובספורט אנחנו מודדים הצלחה ע"י פרמטר אחד בלבד: ניצחון/הפסד. אם ניצחנו את הפוזישן האחרון בהגנה, קלענו סל או חטפנו כדור אנחנו מצליחנים לרגע ומרוצים, אך אם הפסדנו את המשחק התמונה מיד נצבעת בשחור.

אימון כדורסל

ב-BC אנו שמים דגש מרכזי על הקניית כלים מנטליים שמאפשרים להתמודד עם האתגרים הרבים העומדים בפני שחקנים. אנחנו מלמדים את השחקנים להסתכל על הצלחה בצורה הרבה יותר רחבה.

מבחינתנו, הצלחה לא מותנית רק בנצחון או בהפסד, הצלחה זו היכולת לשים את עצמך פעם אחרי פעם אל מול סיטואציה מאתגרת, הצלחה זו גם היכולת להבין מה עשית לא נכון ולתקן כשאתה נתקל בתוצאה לא רצויה, הצלחה זו היכולת ללמוד משהו חדש על המשחק או על עצמך.

יותם, שאלת את עצמך פעם האם אפשר להשתפר רק על ידי הצלחות?
האם אפשר להתקדם כאדם וכשחקן בלי להתמודד עם מצבים מורכבים שתובעים ממך את המקסימום?

ברגע שתלמד לראות את ההצלחות הרבות שלך ואת התהליך הנהדר שאתה עושה ותפסיק להסתכל על חוסר הצלחה כאל כשלון אלא רק כעל שלב בדרך לשיפור ולצמיחה אז תהפוך לשחקן שמח יותר, עם מוטיבציה גבוהה יותר, תהיה בטוח יותר בעצמך, ממוקד יותר, באנרגיה גבוהה ובהכרח תגיע לתוצאות טובות יותר

יקירי, אתה ילד טוב וכמו ילדים רבים רוצה להיות הכי טוב שאתה יכול ואם אפשר להיות מושלם אז עדיף.. אבל חשוב להבין שבכדורסל כמו גם בחיים אין כזה דבר מושלם וכדי להשתפר אנחנו מחוייבים לשינוי, כשאנחנו משתנים אנחנו גם עושים טעויות. הרעיון מבחינתנו הוא להסתכל על המקומות בהם אנחנו מצליחים פחות, להבין מה היינו רוצים לשנות ובלי דרמות מיוחדות פשוט לתקן.

כלומר,
ככל שתשתפר בכדורסל, ככל שתגדל כאדם, תידרש לעמוד מול מצבים מורכבים יותר, אתגרים גדולים יותר.. אין לזה סוף.. אחרי פסגה אחת מגיעה פסגה חדשה וגבוהה יותר..
והאמת איזה מזל שככה העולם עובד, גם לשחקנים הטובים ביותר יש תמיד לאן לשאוף. עניינית, יש המון כלים שאנחנו יודעים לתת לשחקנים ולשחקניות אותם אנחנו מאמנים ולא קל להעביר את האינפורמציה במייל קצר אבל בכל זאת אנסה לתת לך טיפ קטן.

כל מאמן דורש מקסימום ריכוז, מקסימום מאמץ וכמו השחקנים רוצה כמה שיותר תוצאות טובות, הרי ברור שאם היית צריך לפזר את היכולת שלך על פני 25 דקות ולא 40 דקות היית יכול לשחק טוב יותר,

וזו עצתי אליך, אל תכוון לשחק 40 דקות הכי טוב שאתה יכול אלא קטעים קצרים בני 3-4 דקות, תבקש מהמאמן חילוף ותחזור אחרי דקה או שתיים מנוחה ל-3 דקות נוספות של מאמץ עד לסיום הרבע. גם אם התוצאות אליהם הגעת לא מרצות אותך דאג לנקות את הראש, עשה את ההתאמות הנדרשות וחזור למשחק באנרגיה הנכונה.

כמאמן אני מעודד ואפילו מחייב את השחקנים והשחקניות לבקש חילופים ברגע שהם מרגישים שהם צריכים דקת אוויר וזאת כדי שיוכלו לצבור כוחות ויחזרו למשחק בכוחות מחודשים. בנוסף, אני מציע לתאם עם המאמן ציפיות, לשתף אותו במה שאתה מרגיש, בכך שאתה מצפה מעצמך ליותר וברצון שלך לשחק פחות דקות אבל בצורה אינטנסיבית וטובה יותר, מעבר לזה אני ממליץ לשאול את המאמן מה הוא היה מצפה ממך לעשות טוב יותר, ולהבין ממנו איך הוא חושב שתוכל לתרום יותר לקבוצה.

לסיכום, אתה עושה עבודה נהדרת, אתה בוגר מאוד, נמצא במודעות ופתוח ללמידה..כל הכבוד, המשך כך"

מעניין אתכם לשמוע פרטים נוספים על מחנה כדורסל? לחץ כאן >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

המדריך "להיות השחקן הכי מקצועי שאתה יכול!"

לקבלת החוברת הזינו כתובת מייל

choose to be your best